STANDART TRANSFORMATÖRLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

üretim
Gerilim cinsi 3 fazlı alternatif
İşletme frekansı 50 Hz
Servis tipi Sürekli servis
Tesis yerinin deniz seviyesinden yüksekliği Aksi belirtilmedikçe 1.000 m'nin altında
Gerilim ayarı YG tarafından 5 konumlu, boşta ayarlanabilen komutatör kolu ile
Aşırı gerilim Sürekli %5 aşırı gerilimde çalışabilme
Geçici olarak aşırı yükleme IEC 60354'e uygun olarak
Soğutma şekli Yağla doğal ( YT ) ( ONAN )
Sargı ısınma ayarı TS EN 60076′ ya uygun olarak 65K
Bağlantı şekli ve grubu 200 kVA’ya kadar olan güçlerde Yzn veya Dyn, 250 kVA ve daha büyük güçlerde Dyn. Bağlantı grubu 5 veya 11.
Demir ve bakır kayıpları, kısa devre gerilimi, boştaki akım TS ve Uluslararası standartların öngördüğü şekilde

TASARIM

 

 

Tecrübeli ve uzman proje ve ürün geliştirme kadromuz ile şartnameler uygun yüksek verimlilikte, uzun yıllar hizmet verebilecek sağlamlıkla transformatörler tasarlıyoruz.

Ürünlerimizin yüksek verimlilik seviyesinde olması için tüm tasarım ve üretim süreçlerinde son sistem teknoloji ve yüksek kalitede malzemeler kullanılarak tasarım yapılmaktadır.

Ekibimiz yüksek dayanıklılık ve kalitede ürünlerin geliştirilmesi doğrultusunda, müşteriye özel tasarım çalışmaları yapmaktadırlar.

trafo tasarımı

TEKNİK ÖZELLİKLER

trafo teknik özellikleri

NÜVE

Transformatörlerin ana unsuru olan veçekirdek olarakta tanımlanan nüve; taneleri yönlendirilmiş magnetik silikonlu çelik levhalardan üretilmektedir. Nüve üretimini, projenin özelliklerine göre, konvansiyonel veya magnetik geçirgenliği yüksek olan (HB) mazleme kullanarak gerçekleştirmekteyiz.

SARGI

Güç ve dağıtım transformatörlerinde, kısa devre esnasında oluşan kuvvetlere karşı daha mukavemetli olan silindirik / eliptik yapıdaki bobinler kullanılmaktadır. Küçük tip dağıtım transformatörlerinin YG bobinleri hariç, AG ve YG iletkenleri, yalıtkanlık özelliği yüksek yalıtım malzemeleri kullanılarak, tel yalıtım makinalarında izole eidlmektedir.

Güç transformatörlerinde, kat sargı, devrik saygı, radyal kanallı sargı vb. gibi çeşitli bobinaj şekilleri uygulanmaktadır.

KAZAN ve KAPAK

Güç ve dağıtım transformatörlerinin kazan ve kapak üretimi, radyatör ve dalga duvarlar hariç, fabrikamız bünyesinde yapılmaktadır. Kazan ve kapaklar, projenin resim ve teknik değerlerine uygun olarak, modern makine teçhizatımızla, kısa sürede yüksek kalitede üretilmektedir.

BOYA

Tranformatör kazanları test işlemlerinden başarı ile geçtikten sonra, boyanın, metal yüzey ile temasını güçlendirmek için yağ, kir, toz ve metal artıklarından temizlenmesi gerekmektedir. Bunun temini için kazanlar ve tüm metal aksam kumlama işlemine tabii tutulmaktadır.

Metal aksamlar bir veya daha fazla kat özel koruyucu astar boya ile boyanmaktadır. Transformatör kazanlarının uzun yıllar zor hava şartlarına maruz kalacağı bilindiğinden, bu zor şartlara karşı koyabilecek, en az 105 mikron kalınlığında dış etkilere dayanıklı özel boya kullanılarak boyanmaktadır

trafo kazan ve kapak
trafo montaj ve kurutma

MONTAJ ve KURUTMA

Transformatör aktif kısmını oluşturan aksamlar, montaj bölümünde birleştirilir. Bobinler, nüvelere yerleştirilir. Komutatörler, bushingler ve tüm bağlantıları gerçekleştirilir. Bazı bölümler, olası aşırı gerilimlere karşı izolasyona tabii tutulur. Aktif kısmın mekanik mukavemet yönünden dayanıklı olması için ilave takviyelerle beslenir. Montaj işlemi tamamlanan aktif kısım, solvent buharlı vakumlu fırında kurutma işlemine tabii tutulur. Klasik kurutma işlemi, solvent buharlı vakumlu fırında yapılan kurutma süresine göre 5 kat uzundur. Sürenin uzun oluşu, transformatörlerde kullanılan izolasyon malzemelerini yaşlandırmaktadır. Solvent buharlı vakumlu fırında yapılan kurutma süresinin kısa oluşu izolasyonun yaşlanmasına engel teşkil etmektedir.

Proses esnasında solvent yağmurlaması ile transformatörün bütününde herhangi bir şekilde bulunan yağ, kir, toz, pas gibi istenmeyen mazlemeler temizlenmektedir. Hermetik ve Güç transformatörü üretiminde yüksek dereceli vakum yapabilen solvent buharlı fırınların kullanılması ürün kalitesi bakımından çok önemlidir.

AKSESUARLAR

  • Magnetik ve Kontaklı Yağ Seviye Göstergesi
  • Hava Kurutucusu
  • Basınç Emniyet Valfi
  • Buchholz Rölesi
  • Kontaklı Yağ Sıcaklık Termometresi
  • Çok Fonksiyonlu Hermetik Koruma Cihazı
trafo aksesuarları

TEST

trafo testleri

 

 

RUTİN TESTLER

  • TS EN 60076-1 ve IEC standartlarına uygun olarak, üretimi tamamlanmış her bir transformatöre uygulanan testlerdir.

TİP TESTLERİ

  • Müşterilerin isteğine göre, aynı özellikteki transformatörlerden birine uygulanan testlerdir.

ÖZEL TESTLER

  • Müşteri ile karşılıklı görüşme sonucu belirlenen testlerdir.
Sosyal Ağlarda Paylaş