Ürünler Üretim

Hermetik Transformatör

Yapısı
 
Atmosfere tam kapalı olarak dizayn edilir. Transformatörün iç basıncı özel donanımlar kullanılarak yağ basım esnasında ayarlanır. Transformatör yükte iken termik etkilerden dolayı ısınan izolasyon sıvısındaki (yağdaki) hacim genleşmesini, elastik yapıya (genleşip-daralan) sahip olan, aynı zamanda soğutma görevini yerine getiren dalga duvar yapısındaki kazan üzerinden tolare eder. Transformatör içerisinde tamamen yağ dolu olabilmesi ( hiç hava olmaması) için özel vakum odalarında yağ basım işlemi gerçekleştirilir. Çekirdek ve bobin yapısı genleşme depolu transformatör ile aynıdır.
 
Avantaj ve Dezavantajları
 
- Atmosfere kapalı olduğundan, izolasyon yağı oksijen ile temasa geçmez ve oksitlenmeden kaynaklanan izolasyon bozulmaları ortadan kalkmış olur. Transformatörün izolasyon açısından ömrü; ve dolayısıyla trafonun kullanım ömrü uzatılmış olur.
- Normal şartlar ve kullanım altında temizlik haricinde periyodik bir bakım gerektirmez.
- Genleşme deposu olmadığından boyutsal olarak yüksekliği azalır. Buda yüksekliğin sorun olduğu trafo merkezlerinde avantaj sağlar.
 
- Yerinde müdahale, bakım ve onarım ihtimali azdır. Hermetik basınç ayarının bozulduğu veya bozulacağı her durumda tekrar vakum altında gerekli donanımla hermetik basınç ayarı gerektirmesi ise dezavantaj olarak kabul edilir.
 
Teknik Özellikleri
 
Güç Aralığı :  25 kVA ile 2500 kVA arası tüm standart ve ara güçlerde
Gerilim Araliği : 0-36 kV arası tüm gerilim seviyelerinde
Faz Sayısı : 1 faz veya 3 faz seçenekleriyle
Kademe Cinsi : Boşta veya yükte kademe değiştiricili
Soğutma Şekli : ONAN ve/veya ONAF
Kulanım Yeri : Dahili ve/veya  Harici alanlarda
Kayıp Sınıfı : Standart üretim  A sınıfı (AoAk); opsiyonel müşteri ihtiyaçlarına göre
İletken Çeşidi : Alüminyum ve/veya bakır
Terminal Türü : Porselen izolatörlü, fişli tip (plug-in),kablo kutulu, yandan çıkışlı
 
Hermetik Transformatör
Sosyal Ağlarda Paylaş